INDEX arrow OM TORSTEN JURELL
CURRICULUM VITAE - CV


TORSTEN JURELL

FÖDD:
1951 i Mölnlycke utanför Göteborg
Bosatt i Stockholm sedan 1981

STUDIER:
KV:s konstskola 1969 - 71.
Valands Konstskola 1971 - 76.
Kungliga Konsthögskolan 1975
2008-09 (projektstudent)
2009-10 (specialstudent)

to-black-5.jpg













  ny-jurell.png


KONSTNÄRENS BESKRIVNING:

Jag är en “berättande” konstnär. Ibland behandlar jag ämnen som “rätt och orätt” - typiskt för detta är en serie reliefer i målad ek som berättar historien om en man som får parkeringsböter men saknar bil. Fångad i en byråkrati kämpar mannen om att få rätt trots att han har rätt...

Jag älskar blandningen av verklighet, absurditet i en mix iklädd i en attraktiv form som de gamla klockspelen eller nöjesfältens karuseller. Men det kan lika gärna bli ett kvinnoansikte - ur vad som ser ut att bara vara ett enkelt stycke trä, växer en unik person fram och vi får ögonkontakt - som en flört! Jag blir alldeles knäsvag. Gång på gång vill jag framkalla detta magiska ögonblick!

Dagligen i ateljén försöker jag tolka vad som påverkar mig i det dagliga livet. Mina avsikter är inte direkt att ge svar - mer att öppna upp ett annat möjligt tänkande.




KORTFATTAD BIOGRAFI:

1970 - 1974, under studietiden, arbetade Torsten Jurell
extra som teatermålare och scenarbetare på Göteborgs Stads-
teater.
Detta blev de mest betydelsefulla studierna.


1974 - 1981 utförde han tolv scenografiuppdrag på bl a Göteborgs Stadsteater, Riksteatern och Fria Proteatern.

Från 1976, då konststudierna avslutades, har konstnärskapet drivits yrkesmässigt på heltid. Utställningar har varit det huvudsakliga forumet och arbetet inför dessa är drivkraften i den konst närliga verksamheten.

1974 påbörjades arbetet med tränittssviten Rött Blod - Vit Frost, om inbördeskriget i Finland 1918.

Dessa bilder har, allt eftersom de kommit till, turnerat ständigt i Sverige, Finland. På senare år har de också visats i Frankrike där de rönt stor uppmärksamhet.

Linoleum- och senare träsnitt, har från början varit basen i verksamheten. Dessa har möjliggjort de mer omfattande utställningar som kom till i Sverige och Frankrike i slutet på 80-talet och början av 90-talet.

1981 flyttade Torsten Jurell till Stockholm. Det var också då som skulpterandet blev en väsentlig del av konstnärskapet och de första relieferna kom till.

1983 bor Torsten Jurell en månad i Paris. I slutet på 80-talet gör han reliefsviten Herr K-En Passionshistoria vilka ställs ut på Svenska kulturhuset i Paris. Det blir ytterligare ett 20-tal utställningar i Frankrike.


Hela tiden arbetar Torsten Jurell med skulptur, måleri och grafik parallellt.

Ämnesmässigt har han under alla år arbetat, till och från, med "matbilder, kvinnoporträtt och mer politiskt kommenterande bilder.

Dessa visas sida vid sida vilket är typiskt för Torsten Jurells utställningar.

1990. Arbetet med reliefen ”Dialysmålet” inleds.

1996 visas Jurell i konsthallen ”141:an” i Göteborg. Utställningen blir mycket uppmärksammad medialt och en stor publik strömmar till.
Samma år inbjuds Jurell till en workshop i Kapstaden. Han gör där ”Hyllning till alla Vattenbärerskor”. 1998, under Kulturhuvudstadsåret ställer Jurell ut den stora versionen av Vattenbärerskan i danskompaniet E.L.D.s lokal i Stockholm. Utställningen leder till att han bjuds in att inleda det nya millenniet med en stor separatutställning i Galleri 5 på Kulturhuset i Stockholm.

År 2000, första resan i Mexiko.

2001, ställer ut i Svenske FN ambassadörens residens i New York. Terrorattacken mot World Trade Center medför att en planerad flytt för en längre tid till New York inställs. Arbetet med ”Tricket – The Trick!” påbörjas efter en ide från ”Mästaren och Margarita” av M. Bulgakov.

2002. Andra resan i Mexiko. Arbetet med ”Tre Vilsna Conquistadorer möter Maya” inleds.

2003. Torsten Jurell visar utställningen ”Kriget som Teater” på Aliasteatern i Stockholm.

2004. ”Tricket – The Trick!” visas i Göteborg, åter i lokaler ute i Göteborgs hamnområde.

2006. Arbetar tillsammans med kinesiska konstnärer i ett träsymposium i Orsa. Arbetet med ”Flickorna i Calais” inleds.

2007. Torsten Jurell hyr ateljé i Beijing och deltar i Thupelo Cape Town International Urban Workshop. 

2008. Genomför inFORMATION 1-3, tre utställningar i Stockholm som blir starten på ett projekt "Goda Nyheter från Underjorden!" - något som leder till att Torsten Jurell börjar ett år som projektelev i grafiken på Konsthögskolan i Stockholm.

Under året deltar Jurell i flera internationella samlingsutställningar med samtidskonst. I när tre månader hyr han ateljé i Beijing, ställer ut i Beijing i grupp- och separatutställning.

2009. De 27 grafiska bladen om den Kärlekssökande Kackerlacksflickan blir klara och ställs ut i Beijing. Studiovistelse i Huang Hua Studio, Beijing från juni till Augusti för att arbeta inför utställningen på Östasiatiska Museet i Stockholm 2010. Specialstudent på Konsthögskolan för Prof. Eberhard Höll.